پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
یکشنبه 25 خرداد 1393
گفتگو با آرش سلطانعلی درباره دلایل دعوت مارکوس وایزبرگ به ایران
مدرسه ایده، یکی از معتبرترین مدارس هنری تهران در این روزها میزبان هنرمندی سرشناس از کشور آلمان هست.
گفتگو با آرش سلطانعلی درباره دلایل دعوت مارکوس وایزبرگ به ایران

هنرنامه؛ مارکوس وایزبرگ، طراح گرافیک و معاون دانشگاه باهاوس آلمان، چند روزی رو با فعالیتهای مختلفی چون نمایش مجموعه آثار و همینطور سخنرانی درباره مکتب باهاوس در خانه هنرمندان ایران و برگزاری ورکشاپ آموزشی در مدرسه ایده در ایران خواهد بود. این برنامه ها به دعوت مدرسه ایده و مدیریت این مجموعه آرش سلطانعلی انجام شده و قطعا نقطه عطفی هست برای معرفی هنر باهاوس و سبک این مدرسه هنری در ایران.

سبکها و تاثیراتی رو که مدرسه باهاوس در هنر جهان و البته ایران داشته بر هیچ کس پوشیده نیست و حضور معاون این دانشگاه، یکی از رویدادهای مهم این روزها است و البته بهانه ای برای مصاحبه. در ادامه صحبتی رو خواهیم داشت با آرش سلطانعلی مدیریت مدرسه ایده درباره دلایل دعوت از هنرمند آلمانی مطرح جهان، مارکوس وایزبرگ به ایران...

 

دعوت از آقای مارکوس وایزبرگ به چه نحو و با چه هدفی آغاز شد؟

براساس مطالعات و تحقیقات بسیار، مدتها بود که تمایل داشتیم تا با مدرسه باهاوس آلمان به نحوی همکاری کنیم. دلیل انتخاب این مدرسه بخاطر اهمیت و تاثیرگذاری اون در آموزش هنر و سبک های طراحی در دنیا و حتی در ایران بود. سالهاست که از تئوری رنگ ایتن برای تدریس اصول رنگ استفاده و در موارد دیگه مثل دیزاین، دکوراسیون و حتی طراحی هم از سبک های مدرسه باهاوس استفاده میکنیم.

با این رویکرد و با توجه به اینکه مدرسه ایده در زمینه آموزش هنر یکی از پیشروان نظام آموزشی و هنرهای تجسمی کشور هست، تصمیم گرفتیم تا بعد از این همه سال که از تاثیرگذاری باهاوس در ایران میگذره، دعوت کنیم از آقای مارکوس در ایران.

این کار با هماهنگی روسای دانشگاه باهاوس و معاونت دانشگاه یعنی آقای مارکوس وایزبرگ، که در زمینه طراحی گرافیک یکی از طراحان مشهور در آلمان هستن انجام شد و دعوت مدرسه ایده رو برای برگزاری ورکشاپ برای آموزش هنرجویان مدرسه ایده و سخنرانی درباره معرفی مکتب هنری باهاوس پذیرفتن.

 

آثار این هنرمند که در گالری ایده به نمایش در اومده دارای چه ویژگی هایی هست؟

مجموعه ای از آثار ایشون به مدت یکماه در گالری ایده نمایش داده میشه، در بین این کارها خلاقیت، جسارت و تنوع بسیاری رو مشاهده میکنید. از ویژگی های کارهای ایشون این هست که شما در هر اثر تکنیک و خلاقیت خاصی رو مشاهده میکنین. این مورد جالب هست که این هنرمند در هر زمینه ای فعالیت کرده و در هر اثر رویکردی جدید رو نمایش میده. بر خلاف برخی از طراحان در ایران که خودشون رو برای رسیدن به یک سبک یا امضائی خاص محدود میکنن و حتی بخاطر ناتوانایی در طراحی، دائما در یک تکنیک کار میکنن.

از نکات مهمی که حتما باید به اون اشاره کنم در مدت زمانی هست که با این هنرمند بزرگ در این چند روز همراه بودم. افتادگی، فروتنی و سادگی در رفتار ایشون بسیار مثال زدنی هست. فردی که در یکی از بهترین مدارس دنیا تدریس میکنه و طراحی شناخته شده در آلمان و جهان هست؛ بسیار ساده و در کمال فروتنی با همه صحبت میکنه و اطلاعات مفیدی رو در اختیار همه هنرمندان قرار میده و این درست برعکس چیزی هست که در مورد اغلب طراحان و اساتید در ایران شاهد اون هستیم. برخی از طراحان قدیمی تا جوانترین های ایرانی، شاهد این هستیم که با غرور و تکبری صحبت میکنن که بسیار زننده هست در حالیکه این غرورها تنها باعث عقب افتادگی هنر در جامعه میشه.

نکته دیگه در این آثار، نگاهی هست که این هنرمند به طراحی داره. زمینه های مختلفی از جمله فرهنگی، هنری و حتی تجاری رو شما میتونین در این پوسترها مشاهده کنین و البته متاسفانه این برخلاف رویکردی هست که اغلب طراحان در ایران دارن. دایما به یک سبک کار کردن برای رسیدن به یک جای پا و حتی دوری کردن از طراحی کارهای تجاری در ایران، واقعا موردی نیست که بشه به اونها افتخار کرد و ما امروز شاهد هستیم یکی از معروف ترین طراحان آلمان و جهان در هر زمینه ای با افتخار کار کرده و در هر اثر اونقدر خلاقیت و تفاوت ایجاد کرده که پیدا کردن نشانی در یک اثر با اثر دیگه که مربوط به یک نفر باشه بسیار مشکل هست.

 

برنامه ورکشاپ آقای مارکوس وایزبرگ در چه زمینه برگزار شده؟

بعد از برگزاری نمایشگاه پوستر ایشون، ورکشاپی با هدف معرفی سبک این هنرمند برای برخی از علاقه مندان برگزار کردیم. برای خود من هم خیلی جالب بود که نگاه این هنرمند در اجرا و رسیدن به فرم در یک پروژه طراحی بسیار خاص و خلاقانه بود. هنرجویان حاضر در این ورکشاپ هم بسیار خرسند بودن و از رسیدن به فرمهایی جدید که آقای مارکوس با خلاقیت اونها رو پیاده میکرد بسیار راضی بودن. بخاطر استقبال بسیاری که از ورکشاپ شد، تعدادی از علاقه مندان رو انتخاب و با راهنمایی های آقای مارکوس به ایجاد فرمهایی خلاقانه و اجرای اونها پرداختیم.

 

برنامه های بعدی شما در روزهای آینده چه مواردی هست؟

در روز یکشنبه سخنرانی آقایان دکتر سمیع آذر و مارکوس وایزبرگ رو در خانه هنرمندان ایران خواهیم داشت. در این سخنرانی به بحث و بررسی مکتب باهاوس و تاثیر اون در هنر ایران و جهان خواهیم پرداخت و برنامه ای فوق العاده مفید برای تمامی علاقه مندان خواهد بود.

 

در ادامه نظر هنرمند مطرح آلمانی، آقای مارکوس وایزبرگ رو جویا شدیم درباره ورکشاپ و برنامه های آینده شون در ایران...

ایده و موضوع ورکشاپ، درباره خلق تصویر شخصی توسط هر هنرمند هست. هر فرد با ایده خودش باید به فرمی دست پیدا کنه، اونهم بدون هیچ پیش زمینه و یا تفکری خاص. من خیلی تحت تاثیر خلاقیت، ایده پردازی و کیفیت اجرای هنرمندان جوان ایرانی قرار گرفتم و برای من بسیار جالب بود.

با اینکه با تعداد کمی از طراحان ایرانی آشنا هستم اما میدونم که کشور شما با پیشینه تاریخی بسیار خوبی که داره، حتما طراحان معتبر و مهمی رو به دنیا عرضه کرده. در آینده نزدیک من امیدوارم که مجدد به ایران برگردم و با رویدادهای مهم هنری که به واسط مدرسه ایده درحال انجام هست، بازهم بتونم کارهای هنری خوبی رو در اینجا انجام بدم.

مطالب دیگر این گروه
گزارش افتتاحیه نمایشگاه جنایت و مکافات برنده ایرانی مدال برنز سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان جایزه دوسالانه جهانی پوستر مکزیک 2016 برای ایران چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس اجرای پرفورمنس «آتش بیار» در گالری آریانا هشتمین دوسالانه بین المللی یونایتد دیزاینز ساخت المان های یادمان دفاع مقدس اعتراض یک نقاش به نمایشگاه کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش ایران پروژه هنری «کوچ رو» به آفریقای جنوبی می‌رود ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری «گروه فرا» در باغ موزه هنر ایرانی
مطالب مرتبط
آغاز ثبت نام ترم پاییزه در مدرسه هنری ایده کتاب «برندسازی نامزد انتخاباتی» مراسم رونمایی از کتاب با بزرگان بازاریابی ایران برگزار شد میزبانی گالری ایده از نمایشگاه نقاشی مرجان سمیع 3 عنوان کتاب جدید از انتشارات ایده روانه بازار شد دریچه‌ای به تاریخ گرافیک ایران با آرش تنهایی و فرشید پارسی کیا کتاب «با بزرگان بازاریابی» از انتشارات ایده روانه بازار شد میزبانی گالری ایده از نمایشگاه نقاشی ترنج نمایشگاه گروهی نقاشی ماهور در گالری ایده نمایشگاه پوستر، کاتالوگ و بروشور در گالری ایده