چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
سه شنبه 29 بهمن 1392
احمد آریامنش با «زیر چرخ کبود» به گالری ساربان می رود
«زیر چرخ کبود» عنوان دوازدهمین نمایشگاه انفرادی احمد آریا منش در گالری ساربان است که در این نمایشگاه 15 اثر جدید را که در یک سال اخیر خلق کرده به نمایش خواهد گذاشت.
احمد آریامنش با «زیر چرخ کبود» به گالری ساربان می رود

به گزارش هنرنامه؛ احمد آریامنش گفت: «زیر چرخ کبود» عنوان دوازدهمین نمایشگاه انفرادی من است که در این نمایشگاه 15 اثر جدیدم  را که در یک سال اخیر خلق کرده ام به نمایش می گذارم.

آریا منش افزود: متاسفانه اتفاقی که این روزها در نقاشی خط شاهد آن هستیم عدم توجه به مفهوم و کانسپت است و بیشتر هنرمندان این عرصه تنها به خلق آثار تزئینی روی آورده اند و در این آثار بیشتر تکنیک خودنمایی می کند. از این رو تصمیم گرفتم در این مجموعه دغدغه های شخصی خودم را به نمایش بگذارم و در واقع «زیر چرخ کبود» نمادی از چیزهایی است که در برخی موارد از چشم ما پنهان می مانند.

احمد آریامنش گفت: گاهی عمیق ترین معناها از دل ساده ترین حالات و لحظه های آدمی بیدار می شود. در واقع برای زندگی زیبا،زندگی کردن را می آموزد. این گونه بود که بر آن شدم تا در انتقال تجربه درونی خود به واپسین گفتگوی خویش رجوع کنم، چرا که تجربه ای باطنی در من خبر از دنیایی می داد که با پای خرد ورزی و منطق نمی توان بسیار ساده به آن راه پیدا کرد. با خلق این لحظه ها بود که توانستم به وجود رازهایی که در آفرینش است اعتراف کنم.

او ادامه داد: جست و جوی ناتمامم، مرا به چشم اندازی کشاند تا با مقوله های تصویری به حقیقت "کارما" که در بطن زندگی آدمی وجود دارد برسم.حقیقتی که می خواهد برتر از فلسفه به زندگی آدمی جهت دهد و در پی چرخش دوار حقیقت "کارما" ما به اشتراک حقایق، زشتی ها و زیبایی های دنیای خویش می نشینیم و می بینیم در آفرینش نتیجه اعمال هر انسانی به او بازمی گردد و تمام مقوله های زیبایی، زشتی، خوبی و بدی بازخورد رفتار خود ماست و این مهم را به وضوح می توان در چرخه زندگی شاهد بود.

او افزود: طرح اندازی این ایده بیانگر دنیایی مدور در یک نماد منفرد است که با سخن و زبان تفاوت دارد. آن چه در این نمایشگاه شاهد آن خواهیم بود، نیم نگاهی است به واقعیت های زندگی که زیر چرخ کبود آفرینش پنهان مانده است.

به گفته آریا منش؛ این نمایشگاه شامل 15 اثر جدید در ابعاد 120 در 120 سانتی متر است که در قطع مربع و با تکنیک ترکیب مواد خلق شده اند. قطع مربع قطع محبوب آریامنش است که سال هاست آثارش را بر روی بوم های مربع خلق می کند.

او می گوید: از دیدگاه من مربع کامل ترین و مستحکم ترین فرم موجود است و نقطه نیز که اساس خط فارسی را تشکیل می دهد به فرم مربع است.

احمد آریامنش متولد 1347 همدان است، این هنرمند با بیش از 20 سال سابقه فعالیت حرفه‌ای در زمینه خوشنویسی و نقاشیخط ، هم اکنون مدرس دانشگاه‌های هنر تهران است، تألیف کتاب آموزشی خط نستعلیق تحت عنوان (هماهنگی و حسن همجواری در نستعلیق)، تألیف کتاب آموزش خط کرشمه در سال 1379 و تألیف کتاب آموزش خط سفیر در سال 1389 از جمله فعالیت های این هنرمند محسوب می شود.

آریامنش حضور در بیش از 200 نمایشگاه گروهی و 11 نمایشگاه انفرادی در ایران، روسیه، امارات متحده عربی، الجزایر، قزاقستان، ازبکستان و ... را در کارنامه موفق هنری خود به ثبت رسانده است

نمایشگاه «زیر چرخ کبود» روز جمعه 2 اسفند ماه از ساعت 16 تا 20 افتتاح و تا 19 اسفند همه روزه بجز سه شنبه ها ادامه دارد.

علاقمندان میتوانند برای بازدید از این آثار به گالری ساربان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی (مهناز)، کوچه مهماندوست مراجعه کنند.
مطالب دیگر این گروه
«اعلان گفتگو» این بار در کرج سالانه نقاشیخط با عنوان مشق مستان در گالری احسان دو نمایشگاه همزمان در یک گالری ماهیت هویت در نگارخانه صدرنگ نمایشگاه نقاشی انفرادی آینه نقوش دوباره عشق، دوباره هوا، دوباره نفس در گالری احسان «جنایت و مکافات» به روایت طراحان گرافیک جهان نمایشگاه کالیگرافی «او» در گالری احسان شازده در گالری احسان نمایشگاه تصویرسازی یک رویای کودکانه در گالری احسان