چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
شنبه 14 دي 1392
مراسم تشییع پیکر زنده یاد حسین یوسف زمانی
مراسم تشییع پیکر زنده یاد حسین یوسف زمانی آهنگساز پیشگام موسیقی صبح شنبه 14 دی ماه با حضور هنرمندان و مسوولان از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.
مراسم تشییع پیکر زنده یاد حسین یوسف زمانی

هنرنامه؛ به گزارش خبرنگار مهر، محمد سریر آهنگساز و عضو هیات مدیره خانه موسیقی در این مراسم ضمن اعلام همدردی با خانواده زنده یاد حسین یوسف زمانی گفت: همواره و قبل از اینکه در چنین مراسم هایی حضور داشته باشم به این موضوع فکر می کنم که بعد از مرگ این بزرگان چگونه می توان جای خالی آنها را پر کرد چرا که کسب این توانایی ها و جانفشانی ها کار بسیار مشکلی است که من در جامعه جوان کشورمان کمتر آن را می بینم.

 

یک ضایعه بزرگ دیگر برای موسیقی

وی ضمن اشاره به آشنایی خود با استاد حسین یوسف زمانی ادامه داد: در دهه 30 که در هنرستان موسیقی مشغول به فعالیت بودم شاهد تلاش ها و نگاه آینده نگر استاد یوسف زمانی بودم که متاسفانه طی سالهای اخیر کمتر شاهد چنین دیدگاهی از سوی هنرمندان جوان موسیقی هستیم. به اعتقاد من رسیدن به کارهایی زنده یاد حسین یوسف زمانی در عرصه موسیقی انجام داد آسان نیست. امثال حسین یوسف زمانی ها به نظر من الگوهایی هستند که عدم حضور هر یک از آنها ضایعه بزرگی برای جامعه هنری است.

سریردر بخش دیگری از صحبتهای خود تصریح کرد: ما همیشه فکر می کنیم اتفاقاتی نظیر مرگ با فاصله زیادی از ما به وقوع می‌پیوندد در حالیکه باید بدانیم که چنین اتفاقاتی دقیقا در کنار ماست. پس بیایید قدر حضور این اساتید بزرگوار حوزه موسیقی را بدانیم و به این فکر کنیم که آینده موسیقی این سرزمین بدون حضور هنرمندان ارزشمند و پیشکسوت موسیقی چه خواهد شد.

این مدرس و آهنگساز موسیقی خاطر نشان کرد: حسین یوسف زمانی به معنا و مفهوم واقعی کلمه یکی از ستون های موسیقی کشورما بود. او با اینکه عمده فعالیت خود را در حوزه موسیقی کلاسیک گذراند اما در همه حال تلاش می کرد تا هویت ملی را به این گونه موسیقایی پیوند بزند. موضوعی که هنرمندان جوان این سرزمین باید بعد از مرگ استاد یوسف زمانی به آن توجه زیادی کنند.

 

یوسف زمانی برای اعتلای موسیقی ملی از هیچ تلاشی دریغ نکرد

قدم علی سرایی پژوهشگر و از دوستان استاد حسین یوسف زمانی هم در این مراسم گفت: از سال 1351 تاکنون افتخار دوستی با زنده یاد حسین یوسف زمانی را داشتم و باید بگویم در این دوران جز پاک دامنی، پاک سرشتی و آدمیت چیز دیگری از این هنرمند خطه کردستان ندیدم. او استادی پیگیر و مصمم در حوزه موسیقی بود که برای اعتلای موسیقی ملی ایران از هیچ کوششی دریغ نکرد.

 

بزرگداشتی برای موسیقیدان فیلسوف

عبدالحسین مختاباد خواننده و عضو شورای اسلامی شهر تهران هم در این مراسم ضمن اجرای یک قطعه موسیقایی در تجلیل از مقام هنری زنده یاد یوسف زمانی گفت: من از سال 75 تا کنون با این هنرمند فقید موسیقی در ارتباط بودم و وی را در این مدت نه تنها یک موسیقیدان بلکه یک فلیسوف و ادیب دیدم که انصافا خدمات شایسته ای را در عرصه موسیقی انجام داد.

هایده یوسف زمانی دختر زنده یاد حسین یوسف زمانی هم در این مراسم با قرائت یادداشتی به نیابت از خانواده خود از حضور هنرمندان و مسوولان طی روزهای گذشته برای ابراز همدردی با خانواده حسین یوسف زمانی تشکر کرد.

قرائت نامه تسلیت شاهین و رامین یوسف زمانی (فرزندان استاد حسین یوسف زمانی) که طی این سالها در خارج از کشور زندگی می کنند و قرائت پیام تسلیت عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان از جمله برنامه های اجرا شده در مراسم تشییع پیکر زنده یاد حسین یوسف زمانی بود.

شهرام ناظری، علی مرادخانی، داریوش پیرنیاکان، میلاد کیایی، هوشنگ کامکار، بیژن کامکار، اردشیر کامکار، بیژن بیژنی، صدیق تعریف، فاضل جمشیدی، هادی منتظری،حمیدرضا نوربخش، سید عباس سجادی، علیرضا پاشایی، هادی آزرم، بهنام ابطحی، ژیوار شیخ الاسلامی، سهیل محمودی از جمله افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

مراسم ترحیم زنده یاد حسین یوسف زمانی هم دوشنبه 16 دی ماه از ساعت 15 تا 16:30 در مسجد نور میدان فاطمی برگزار می شود.

 

 

 

 
مطالب دیگر این گروه
«خنیاگران نامی» منتشر می شود ششمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی هم امسال برگزار می شود پیکر استاد مصطفی کمال پورتراب تشییع شد بیست و ششمین نشست پلک تهران گروه اورانوس در تالار رودکی به روی صحنه می‌ رود پیمان سلطانی به نوشته های سیاوش بیضایی واکنش نشان داد برگزاری دوره‌ی مقدماتی «مردم شناسی موسیقی و اتنوموزیکولوژی» محمد سعید شریفیان تکذیب کرد آغاز کلاس های گروه کر امیرآهنگ هاشمی از 24 اسفند اولین کنسرت خارجی گروه کر شهر تهران