سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
سه شنبه 06 مهر 1395
چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس
قشقایی: رفع کاستی های مجسمه‌ سازان با مدیریت جدید در معاونت فرهنگی هنری سازمان زیباسازی
چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس

هنرنامه؛ رییس انجمن مجمسه‌سازان ایران و یکی از هرمندان شرکت‌کننده در چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی دفاع مقدس، از جمله مشکلات کلان در عرصه توجه به هنر مجسمه‌سازی را تغییر و جابجایی زودهنگام مدیران در این عرصه، عنوان کرد و گفت: خوشبختانه حضور آقای موسوی‌ در معاونت فرهنگی و هنری این سازمان توانست بسیاری از کاستی‌ها را برطرف کند زیرا ایشان از جنس بخش مجسمه‌سازان هستند و شرایط را به خوبی درک می‌کنند.

نادر قشقایی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان زیباسازی شهرداری تهران و در حاشیه چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی دفاع مقدس با اشاره به این سمپوزیوم گفت: برگزاری مراسمی در قالب سمپوزیوم می‌تواند بهانه‌ای برای رفع نقاط ضعف در هنر مجمسه‌سازی باشد.

وی افزود: انتقال مشکلات یکی از ابعادی است که هنرمندان در شاخه مجسمه‌سازی به آن می‌پردازند و دغدغه آن را دارند اما در ابعاد کلان‌تر، تغییرات مدیریتی است که متاسفانه با توجه به برخی مسائل مانند تغییر و جابجایی زودهنگام مدیران در این عرصه، بسیاری از مشکلات باز هم مغفول می‌مانند.

قشقایی خاطرنشان کرد: البته حضور آقای موسوی‌ در معاونت فرهنگی و هنری این سازمان توانست بسیاری از کاستی‌ها را برطرف کند زیرا ایشان از جنس بخش مجسمه‌سازان هستند و شرایط را به خوبی درک می‌کنند.

به گفته رییس انجمن مجمسه‌سازان ایران، شخص آقای موسوی تفاوت بین هنرمند و پیمانکار را می‌داند و به خوبی نسبت به این مساله که میان این دو فرق وجود دارد،‌ آگاه است.

وی با بیان مقایسه ای از ثبات مدیریت در عرصه زیباسازی بین ایران و فرانسه گفت: در حال حاضر مدیر زیباسازی یکی از شهرهای فرانسه به مدت ٢٥ سال است که در جایگاهش مانده و طی این مدت موفق به شناسایی تیم های متخصص در عرصه زیباسازی شده که بسیاری از این اتفاقات در اثر ثبات مدیریتی محقق شده است.

این عضو شورای عالی خانه هنرمندان افزود: در صورتی که کارهای مدیریتی مانند مدیریت دوره جدید سازمان زیباسازی، کمی منسجم تر و هدفمندتر شود می توان بهبود چشمگیری را شاهد بود.

وی ادامه داد: همچنین باید در نحوه و زمانبندی سمپوزیوم ها هم تجدیدنظر شود و طوری برنامه ریزی شود که ٤ سمپوزیوم با هم و بطور همزمان برگزار نشود تا تمام هنرمندان بتوانند در تمام این دوره ها شرکت کنند.

قشقایی در ادامه با بیان پیشنهادی برای حرفه‌ای‌تر شدن این سمپوزیوم ها گفت: در این سمپوزیوم به پیشنهاد سازمان زیباسازی، تعدادی از کارورزان رشته مجسمه سازی در کنار هنرمندان حضور داشته و نقش دستیار را دارند تا کار را بطور مستقیم آموزش ببینند و این در حالی است که می توان گروه های مختلف در این رشته را دسته بندی کرد.

وی با بیان مثالی تاکید کرد: به عنوان مثال یک سمپوزیوم برای دانشجویان برگزار شود و یک سمپوزیوم هم برای هنرمندان با تجربه و می توان در کنار این دوره ها، کارآموزان فقط بطور شفاهی کار را یاد بگیرند .

قشقایی به تعداد سمپوزیوم های برگزار شده در ایران در مقایسه با سایر کشورها اشاره کرد و گفت: تا چند سال قبل سمپوزیومی مختص به هنرمندان برگزار نمی شد اما حال با توجه به تحول رویکرد قابل قبولی که در خصوص مجسمه سازی صورت گرفت، تعداد سمپوزیوم ها به دو سمپوزیوم در سال رسید؛ البته این آمار در مقابل کشوری مانند چین که در سال حدود ١٣٠ سمپوزیوم برگزار می کند بسیار کم است اما کیفیت سمپوزیوم های ایران هم جای تقدیر دارد.

قشقایی در خصوص طرحی که در این سمپوزیوم ارایه می کند نیز خاطرنشان کرد: اسم مجمسه ای که از نظر داوران قابل ارایه شناخته شد، سیمرغ است؛ سیمرغ یکی از مشهورترین نمادهای سنت و فرهنگ افسانه ایرانی است و در این اثر پرندگانی در لباس سیمرغ در یک نقطه جمع شده و عمل قهرمانانه دفاع را انجام می دهند که این همان ماهیتی است که در دوران دفاع مقدس هم اتفاق افتاد.

گفتنی است المان میدان فلسطین نمونه ای از اثر این مجسمه ساز است.

شایان ذکر است چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی دفاع مقدس با حضور 10 شرکت‌کننده از تاریخ 20 شهریور ماه تا 7 مهر 1395 برگزار می‌شود. سازمان زیباسازی شهر تهران     مجسمه سازی     سمپوزیوم                                

مطالب دیگر این گروه
گزارش افتتاحیه نمایشگاه جنایت و مکافات برنده ایرانی مدال برنز سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان جایزه دوسالانه جهانی پوستر مکزیک 2016 برای ایران اجرای پرفورمنس «آتش بیار» در گالری آریانا هشتمین دوسالانه بین المللی یونایتد دیزاینز ساخت المان های یادمان دفاع مقدس اعتراض یک نقاش به نمایشگاه کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش ایران پروژه هنری «کوچ رو» به آفریقای جنوبی می‌رود ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری «گروه فرا» در باغ موزه هنر ایرانی برگزیدگان رویداد هنری بهارستان مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند
مطالب مرتبط
ساخت المان های یادمان دفاع مقدس مرمت دیوار کتابخانه ملی به پایان رسید برگزیدگان رویداد هنری بهارستان مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند نماهای برگزیده پلاک طلایی معرفی شدند نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر شعر ایران برگزار شد نمادین شدن شهرها با ساخت مجسمه در میادین ساخت سردیس مفاخر ایران پنجاه و ششمین نشست پژوهشی هنر با موضوع نکوداشت استاد عبدالله فرادی نگارخانه‌ ای به وسعت شهر اول خردادماه آغاز می‌ شود با آثار سالانه «بهارستان» سلفی بگیرید و برگزیده شوید