پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
سه شنبه 06 مهر 1395
اجرای پرفورمنس «آتش بیار» در گالری آریانا
اجرای پرفورمنس «آتش بیار» با نگاهی به معرکه گیری ایرانی و تقدیم اجرا به موسسه حمایت از هنرمندان سرطانی در گالری آریانا برگزار خواهد شد.
اجرای پرفورمنس «آتش بیار» در گالری آریانا

هنرنامه؛ پرفورمنس آرت «آتش بیار» با طراحی هنری محمد رضا میرزا محمدی و طراحی و کارگردانی افروز وزیرپور فردا 4 مهرماه ساعت 19 در گالری آریانا اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی گروه اجرایی پرفورمنس آرت «آتش بیار»، پرفورمنس «آتش بیار» که با نگاهی به اصطلاحات و ضراب المثل های فارسی طراحی شده است فردا 4 مهرماه ساعت 19 در گالری آریانا اجرا می شود.

افروز وزیرپور که طراحی و کارگردانی این پرفومنس را عهده دار است درباره این اثر می گوید: این پرفورمنس از مجموعه پرفورمنس هایی است که گروه ما بر اساس ضرب المثل های فارسی طراحی کرده است. سال گذشته نیز با همکاری نادر مشایخی و هما ارکانی در گالری بوم پرفورمنس «آفتابه لگن هفت دس» اجرا شد. در این اجرا «آتیش بیار معرکه» با توجه به ریشه این اصطلاح که مربوط به نوازندگان معرکه گیر بوده طراحی شده است .

وی درباره هدف این گروه از اجرای پرفورمنس بر اساس اصطلاحات و ضرب المثل های ایرانی نیز ادامه می دهد: هدف ما بیش از هر چیز جا انداختن فرهنگ پرفورمنس در ایران است و معتقدیم در واقع پرفورمنس آرت همان معرکه گیری های قدیم ایران است. کار بر پایه ی اصطلاحات ایرانی وضرب المثل های فارسی برای مخاطبان جذابیت خود را دار است.

وی درباره شیوه اجرایی این پرفورمنس نیز می گوید: ما در این اجرا موسیقی به معنای ایجاد سر و صدا با سازهای کوبه ای را داریم اما ملودی خاصی توسط موسیقی دنبال نمی شود اما به شکلی غافلگیر کننده نوازندگان به اجرا اضافه می شوند و حضور آنها دعوت کننده مخاطب به مشارکت با گروه است. ضمن اینکه ریشه این ضرب المثل «آتش بیار» اساسا از نوازندگان دوره گرد می آید که در میانشان فردی بوده که خیلی هم به چشم نمی آمده اما وظیفه داشته ساز گروه را در سرما و گرما برای نواختن درست کند و این کار را با آتش انجام می داده و ساز آنها را گرم می کرده است.

در این پرفورمنس در گوشه دیگر سالن نیز ساغر مسعودی به نقاشی بداهه مشغول خواهد بود.

عوامل اجرایی پرفورمنس «آتش بیار» عبارتند از : طراح هنری: محمد رضا میرزا محمدی، طراح و کارگردان: افروز وزیر پور، طراح حرکات: ایده طالبی، مشاور کارگردان: شقایق کمیلی، گروه حرکت: چهرزاد شیخ الاسلام، مجری طرح و تهیه کننده: حسام الدین قندی، اجرا گران شنیداری: گروه ریژنه به سرپرستی شادی غلامی، مدیریت مجموعه پیش رو: امین بیگی

گفتنی است با توجه به محدودیت مکان و تک اجرا بودن اثر تعداد محدودی بلیت این پرفورمنس از طریق سایت تیوال قابل خرید است. این اجرا که 45 دقیقه به طول می انجامد و گروه اجرایی این اثر را به موسسه خیریه «هومن» که حامی هنرمندان مبتلا به سرطان است تقدیم کرده اند.

گالری آریانا در الهیه، انتهای مریم شرقی، ابتدای خیابان شهید فیاضی، شماره 9 واقع است.گالری آریانا     پرفورمنس                                    

مطالب دیگر این گروه
گزارش افتتاحیه نمایشگاه جنایت و مکافات برنده ایرانی مدال برنز سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان جایزه دوسالانه جهانی پوستر مکزیک 2016 برای ایران چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس هشتمین دوسالانه بین المللی یونایتد دیزاینز ساخت المان های یادمان دفاع مقدس اعتراض یک نقاش به نمایشگاه کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش ایران پروژه هنری «کوچ رو» به آفریقای جنوبی می‌رود ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری «گروه فرا» در باغ موزه هنر ایرانی برگزیدگان رویداد هنری بهارستان مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند
مطالب مرتبط
پرفورمنس شعرخوانی «من گرگ خیالبافی هستم» حمید پورآذری گالری محسن میزبان حمید پورآذری می‌شود