پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
شنبه 29 خرداد 1395
نمایشگاه ربنا در باغ موزه هنر ایرانی افتتاح شد
نمایشگاه خوشنویسی «ربنا» چهارشنبه شب 26 خرداد ماه در باغ موزه هنر ایرانی افتتاح شد و از عصر روز گذشته به روی عموم علاقمندان گشوده شد.
نمایشگاه ربنا در باغ موزه هنر ایرانی افتتاح شد

هنرنامه؛ به گزارش روابط عمومی گروه کژ و راست، نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی خط «ربنا» که با مشارکت گروه هنری «کژ و راست» و باغ موزه هنر ایرانی در محل گالری این باغ موزه در حال برپایی است، چهارشنبه شب با حضور هنرمندانی چون نصرالله افجه ای، علی شیرازی، اسرافیل شیرچی، علیرضا سعادتمند، پیمان پیروی، امید خاکباز، سعید نقاشیان، بهنام کامرانی، رضا نامی و همچنین  سید عباس سجادی، مدیر عامل جدید بنیاد آفرینش های هنری، امیر عبدالحسینی، مدیر موزه امام علی(ع) عبدالغفار کاکایی، مدیر باغ موزه هنر ایرانی به طور رسمی افتتاح شد.

در نمایشگاه «ربنا» مجموعه‌ای از آثار خوشنویسی و نقاشی‌خط هنرمندان برجسته هنر خوشنویسی به نمایش در آمده است به طوری که با گشت و گذار در چهار بخش گالری باغ موزه هنر ایرانی که حالا دیگر مجهز شده است، می توان بسیاری از اسامی برترین های هنر خوشنویسی و نقاشی خط را مشاهده کرد. هنرمندانی چون احمد آریامنش، غلامحسین امیرخانی، محمد احصایی، سالار احمدیان، نصرالله افجه‌ای، محمد بزرگی، امید خاکباز، کیخسرو خروش، محسن دایی‌نبی، طه بهبهانی، جلیل رسولی، روشن ضمیر، زنده‌رودی، علیرضا سعادتمند، کرمعلی شیرازی، اسرافیل شیرچی، عین‌الدین صادق‌زاده، مهدی فلاح، محمد فلسفی، محمد محمدپور، پیمان پیروی، سعید نقاشیان آثارشان در این نمایشگاه در حالی در معرض دید قرار گرفته است که بسیاری از آثار با نام «ربنا» ، «حمد» و یا «ون یکاد» نامگذاری شده اند و تمامی آثار با نام «اسماءالحسنی» مزین شده است.

 

همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی اتفاقات مهم هنری را رقم می زند

در ابتدای مراسم افتتاحیه عبدالغفار کاکایی، مدیر باغ موزه هنر ایرانی و رضا بنی اردلان، مدیر گروه«کژ و راست» در نشست خبری کوتاهی با اهالی رسانه درباره این تجربه مشترک گفتند.

در ابتدای نشست کاکایی با اشاره به بازگشایی مجدد گالری پردیس باغ موزه هنرهای ایرانی گفت: ما بعد از تعمیراتی که در گالری انجام دادیم و از نظر نورپردازی و سیستم گرمایشی و سرمایشی این گالری را مجهز کردیم به ذهنمان رسید که با بخش خصوصی وارد یک ارتباط دو سویه برای برپایی نمایشگاه ها بشویم.

وی درباره نمایششگاه «ربنا» نیز گفت: در ماه رمضان دعا ورد زبان مردم است و این نمایشگاه مجموعه ای از آیات و اسماء الحسنی است که به تحریر در آمده. با توجه به ماهی که در آن قرار داریم این بهترین انتخاب بود و در آن آثار هنرمندان شاخص عرصه خوشنویسی و نقاشی خط به نمایش درآمده است.

وی درباره تجربه مشترک با گروهی خصوصی نیز گفت : ما در در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و به طور خاص در باغ موزه هنر ایرانی یک سری امکانات داریم که شامل فضاهایی است که در اختیارمان است. اما این به خودی خود نمی تواند به یک اتفاق هنری منجر شود مگر اینکه گروه های خصوصی در کنار این امکان به همراهی ما بیایند و به کمک هم اتفاقات بزرگ هنری را رقم بزنیم. کاری که ما با گروه «کژ و راست» انجام دادیم در همین راستا بود.

وی در ادامه درباره کیفیت برگزاری اولین نمایشگاه گروه «کژ و راست» گفت: درست است که این اولین کار این گروه بود اما به نظر یکی از پر قدرت ترین کارهای گروه خواهد بود و قطعا انتظارها را بالا برده است. ما منتظر هستیم از این گروه کاری در سطح متوسط یا پایین نبینیم. البته منظور ما از کار سطح پایین این نیست که اگر در نمایشگاه بعدی کار اساتید را به نمایش نگذارند و مثلا سراغ دانشجویان بروند کار سطح پایین است. بسیاری از هنرمندان هستند که کارهای بی نظیری دارند و باید دیده شوند.

وی همچنین گفت: این گروه می تواند بین امکانات شهری در حوزه هنر و هنرمندانی که می خواهند آثارشان دیده شود نقش یک پل ارتباطی را ایفا کند. اگر این اتفاق درست نیفتد دوباره شاهد یک تجربه ناموفق کنار هم قرار گرفتن بخش دولتی و بخش خصوصی خواهیم بود.

رضا بنی اردلان در ادامه درباره اولین تجربه گروه کژ و راست و همکاری با گالری باغ موزه هنر ایرانی گفت: ما در هیچ گالری یا روی هیچ امکان شهری احساس مالکیت نداریم فقط به این فکر کردیم که زمانی که گالری داری در تهران آغاز شد مردم کمتر به گالری ها می رفتند اما با زیاد شدن گالری ها و کارهایی که شهرداری در سطح شهر انجام داد حالا می بینیم بسیاری از مردم این شهر مطالبات هنری دارند. گروه هنری ما با ترسیم چشم اندازی بلند برای فعالیت های خود، مصمم به جبران این کاستی ها و دخیل کردن هر چه بیشتر هنر در زندگی مردم است که امیدواریم توانسته باشیم قدمی در راه گسترش هنر برداشته باشیم.

وی همچنین با تشکر از علیرضا سعادتمند ،مشاور هنری مجموعه و سجاد منتظری گفت: ما یک گروه هستیم و با پتانسیل یک گروه کار خود را پیش می بریم. امیدواریم در حوزه تئاتر و هنرهای تجسمی قدم های خوبی برداریم.

کاکایی در ادامه نشست گفت: ما به دلیل مشغله یکسری از کارها از جمله ارتباط گسترده با هنرمندان را نمی توانیم انجام دهیم از سوی دیگر بخش خصوصی می تواند این کار را انجام دهد و امکانات ندارد. شما ببینید یک زمانی مردم با سینماها قهر بودند اما با ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری که در این عرصه کردند و با ساختن سالن های شیک مردم را با سینما آشتی دادند. گالری ها و هنرهای تجسمی هم باید یک روزی به چنین پویایی برسد.

 

هنرمندها از نمایشگاه ربنا گفتند

پیمان پیروی در حاشیه این نمایشگاه درباره کیفیت برپایی آن گفت: به نظر من نمایشگاه با یک عیار خوبی برگزار شده است و آثار خوبی از سه نسل از هنرمندان در حوزه نقاشی خط و خوشنویسی به نمایش درآمده است. برای این کار حتما گروه «کژ و راست» شناخت مناسبی نسبت به هنرمندان نسل های مختلف داشته اند و می توان امیدوار بود کارهای بعدی این گروه نیز با همین کیفیت برگزار شود.

علی شیرازی هنرمند مطرح نقاشی خط نیز درباره کیفیت این نمایشگاه که نخستین فعالیت رسمی گروه «کژ و راست» در حوزه تجسمی است گفت: البته به نظر من می توانست بخش های مختلف این نمایشگاه جدا از هم برگزار شود. مثلا خطوط قدما جدا از خطوط هنرمندان معاصر نمایش داده شود. هر چند تعداد خطوط قدما زیاد هم نبود. اما خوشنویسی و نقاشی خط تبارشان یکی است و می توانند در کنار هم به نمایش در بیایند.

وی در ادامه گفت: نکته دیگر این است که برای چنین حجم کار و نمایشگاهی با این آثار در ابعاد بزرگ نیاز به فضای بزرگتری هست تا بیننده راحت تر بتواند با کارها ارتباط بگیرد. البته به هر حال گالری های ما به لحاظ مکانی دارای محدودیت فضایی هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه منطقه ای که باغ موزه هنر ایرانی در آن قرار گرفته است پتانسیل بالایی برای جذب مخاطب و خریدار آثار دارد گفت: اگر این گالری بتواند چند سال پی در پی نمایشگاه بگذارد و نمایشگاه های موفقی برپا کند  با توجه به فضای جذابی که در اختیار دارد می تواند مخاطبان بسیاری را جذب کند. به هر حال این گالری درون یک باغ ایرانی قرار گرفته است و این نکته از جذابیت های این گالری است. ولی به شرط اینکه با هنر برخورد حرفه ای صورت بگیرد. در این نمایشگاه با اینکه کار مناسبتی است و با حال و هوای ماه رمضان سنخیت دارد اما خوشبختانه از نظر هنری هم نمایشگاهی حرفه است.

رضا نامی، از دیگر هنرمندان و کارشناسان وادی هنرهای تجسمی نیز در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه گفت: این اولین نمایشگاهی است که این گروه کیوریت می کنند اما باید یاد دوستان باشد که نمایشگاه گردانی اصولی دارد. برپایی نمایشگاه مثل مهمانی می ماند. باید مهمان هایی که کنار هم قرار می گیرند با هم سنخیت داشته باشند. البته نمی شود گفت این گروه در کارشان اشتباه کرده اند اما گاهی کارها در کنار هم نامتوازن به چشم می آید.

وی در ادامه پیشنهاد داد این گالری و گروه روی مخاطبین جوان و نمایش آثار تاریخ هنر بیشتر مانور دهند و گفت:  برخی کارها دیگر تکراری شده است اما آنچه در فضای نمایشگاهی ما جای کار دارد این است که جایی باشد یا گروهی باشند که نمایشگاه هایی برپا کنند تا دانشجویان را با تاریخ هنر معاصر آشنا کند. آثار پیشکسوتان تاثیرگذار را به نمایش بگذارند. این گالری منسوب به معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران است و می تواند جسارت داشته باشد تا هنرجویان را جذب کند و نمایشگاه های متفاوتی برای آنها برپا کند.

اسرافیل شیرچی دیگر هنرمند خوشنویسی است که در حاشیه افتتاح نمایشگاه ربنا درباره کیفیت  برپایی آن با اشاره به سنخیت برپایی این نمایشگاه در ماه مبارک رمضان گفت: فکر می کنم این حرکت گام مثبتی برای اهالی فرهنگ است. مشخص است گروهی که این مجموعه را جمع آوری کرده اند نسبت به این کار اشراف دارند. هم کارهای سنتی و هم مدرن خوبی در این نمایشگاه هست و استادانی از سنین مختلف گرد هم آمده اند. تا می شود باید در چنین فضاهایی چنین گردهمایی هایی صورت بگیرد و چه خوب که در ماه رمضان این اتفاق افتاد. به هر حال این ماه باید هنرهای قدسی تا می تواند به نمایش گذاشته شود.

گفتنی است علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت۱۸:۳۰ تا ۲۳ همه روزه تا ۱۱ تیرماه به باغ موزه هنر ایرانی به نشانی میدان تجریش، خیابان دربندی (مقصودبیک)، سه راه دکتر حسابی، شماره ۳۰، باغ موزه هنر ایرانی مراجعه کنند و برای کسب اطلاع بیشتر با شماره ۲۲۶۸۶۰۶۳ تماس بگیرند. نمایشگاه خط     خوشنویسی     باغ موزه هنر ایرانی     کژ و راست                            

مطالب دیگر این گروه
«اعلان گفتگو» این بار در کرج سالانه نقاشیخط با عنوان مشق مستان در گالری احسان دو نمایشگاه همزمان در یک گالری ماهیت هویت در نگارخانه صدرنگ نمایشگاه نقاشی انفرادی آینه نقوش دوباره عشق، دوباره هوا، دوباره نفس در گالری احسان «جنایت و مکافات» به روایت طراحان گرافیک جهان نمایشگاه کالیگرافی «او» در گالری احسان شازده در گالری احسان نمایشگاه تصویرسازی یک رویای کودکانه در گالری احسان
مطالب مرتبط
سالانه نقاشیخط با عنوان مشق مستان در گالری احسان نمایشگاه کالیگرافی «او» در گالری احسان ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری گروه «فرا» افتتاح شد ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری «گروه فرا» در باغ موزه هنر ایرانی نمایشگاه «سی در سی» در باغ موزه هنر ایرانی پنجاه و ششمین نشست پژوهشی هنر با موضوع نکوداشت استاد عبدالله فرادی نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی خط «ربنا» در باغ موزه هنر ایرانی نمایشگاه «فجر و هنر ملی» در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه فجر و هنر ملی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر تجلیل از 25 هنرمند در روز «انقلاب و فرهنگ»