جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
جشنواره دایره خلاق در جهت فرهنگ مداری شهروندان است
عضو شورای سیاست‌گذاری دومین جشنواره دایره خلاق معتقد است؛ مبلمان شهری تهران نسبت به خیلی از شهرهای دنیا وضع بدی ندارد اما مشکلاتی خصوصا در بعد کیفیت آنها مطرح است که باید رفع شود.
جشنواره دایره خلاق در جهت فرهنگ مداری شهروندان است

هنرنامه؛ به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، جهانشاه پاکزاد درباره برپایی دومین جشنواره "دایره خلاق" گفت: مشکلاتی که مبلمان شهری تهران دارد در متریال و رنگ و ... است. مثلا مبلمان این شهر زود خراب و فرسوده می‌شود و این در وهله اول بابت ساخت و در مرحله بعد بابت خوب نگهداری نشدن آن است. مثلا اگر هفته‌ای یا دو هفته‌ای یکبار به نیمکت‌های شهر سر زده شود و ببینند اگر پیچش شل است سفت کنند و ... اینقدر زود از شکل نمی‌افتند.

وی ادامه داد: البته این را هم اضافه کنم که مبلمان شهر تهران از دیگر ضعفهایش این است که هماهنگی فرم و سبک با هم ندارند. حتی از نظر مبلغی که برایشان هزینه شده هم هماهنگی ندارند. مثلا یک بخش از مبلمان ارزان قیمت مدرن را گذاشته‌ایم کنار یک بخش دیگر مبلمان که گران برایم درآمده است. دلیلش هم این است که ساز و کار مشخصی در تهیه و جانمایی مبلمان شهری وجود ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در خیلی از نقاط شهر تعدد سطل‌های زباله از شهرهای اروپایی هم بیشتر است اما مثلا ما به این فکر نکرده‌ایم که باید زباله ‌تر و خشک را جدا کنیم. همین مسئله حتی باعث می‌شود هر سطل زباله زود از چرخه استفاده خارج شود و این هزینه بر است.

وی درباره دومین دوره از جشنواره دایره خلاق و چگونگی ارزیابی خلاقیت در آثار رسیده به این جشنواره نیز گفت: سابق بر این خلاقیت یک تعریف دیگری داشت و به کارهای عجیب و غریب این عنوان اطلاق می‌شد. اما امروز خلاقیت یعنی هنر و توانایی ترکیب داده‌ها؛ حالا هر داده‌ای می‌تواند این میان مطرح باشد. هر کس از داده‌ها بیشتر استفاده کند کارش خلاقانه‌تر است. الان ۳۰ سال است در دنیا همین مفهوم از خلاقیت استنتاج می‌شود. الان در این جشنواره داده‌های زیادی وجود دارد: بافت منطقه ۱۲، قیمت، اقلیم، فرهنگ، بودجه و....

وی با تاکید بر اهمیت تفکیک طراحی برای فضاهای متفاوت شهری گفت: واقعا باید طراحی مبلمان شهری برای بافت قدیم مثل بازار یا بافت میانه‌ای مثل لاله‌زار و یا بافت‌های جدید شهری مثل منطقه شهران فرق کند. الان در برخی مناطق شهرمان مبلمانی می‌بینیم که بیشتر به درد شهر پاریس می خورد.

وی در پایان گفت: من بسیار به جشنواره "دایره خلاق" امیدوارم. در یک فرصت کوتاه به همه از دانشجو تا ایده پرداز و طراح حرفه‌ای این فرصت داده شده که بیایند برای شهرشان ایده بدهند و این در راستای شهروندمداری است و یک فرهنگ‌سازی در دل خود دارد. ضمن اینکه حتما ایده‌های نو و خلاقانه و کاربردی به دست مدیریت شهری می‌رسد.

گفتنی است موضوع جشنواره امسال طراحی خلاقانه مبلمان شهری برای بافت تاریخی تهران با نگاه ویژه به بافت تاریخی منطقه ۱۲ است که از ۲۸ تا ۳۰  بهمن‌ماه برگزار می‌شود.
مطالب دیگر این گروه
گزارش افتتاحیه نمایشگاه جنایت و مکافات برنده ایرانی مدال برنز سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان جایزه دوسالانه جهانی پوستر مکزیک 2016 برای ایران چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس اجرای پرفورمنس «آتش بیار» در گالری آریانا هشتمین دوسالانه بین المللی یونایتد دیزاینز ساخت المان های یادمان دفاع مقدس اعتراض یک نقاش به نمایشگاه کارنمای پژوهشی انجمن هنرمندان نقاش ایران پروژه هنری «کوچ رو» به آفریقای جنوبی می‌رود ششمین نمایشگاه فروش آثار هنری «گروه فرا» در باغ موزه هنر ایرانی
مطالب مرتبط
چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی دفاع مقدس ساخت المان های یادمان دفاع مقدس مرمت دیوار کتابخانه ملی به پایان رسید برگزیدگان رویداد هنری بهارستان مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند نماهای برگزیده پلاک طلایی معرفی شدند پنجاه و ششمین نشست پژوهشی هنر با موضوع نکوداشت استاد عبدالله فرادی نگارخانه‌ ای به وسعت شهر اول خردادماه آغاز می‌ شود با آثار سالانه «بهارستان» سلفی بگیرید و برگزیده شوید گشایش نمایشگاه و سمینار دومین جشنواره دایره خلاق در پردیس ملت ارائه گزارش عملکرد هنرمندان به دبیرخانه جشنواره دایره خلاق