پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
یکشنبه 17 اسفند 1393
اولین کنسرت خارجی گروه کر شهر تهران
گروه کر شهر تهران در فستیوال بین المللی کر خاورمیانه که یک فستیوال نو بنیاد است، در روزهای ۲۰ تا ۲۴ اسفند در دوبی حضور خواهد داشت.
اولین کنسرت خارجی گروه کر شهر تهران

هنرنامه؛ مهدی قاسمی رهبر این گروه در نشست خبری که در آموزشگاه پارت برگزار شده بود گفت: گروه کر شهر تهران که ادامه گروه های کر فرهنگسرای بهمن است از سال 78 فعالیت خود را آغاز کرده و هر سال نیز یک یا دوبار کنسرت داشته است. فستیوال بین المللی کر خاورمیانه که یک فستیوال نو بنیاد است و امسال در روزهای ۲۰ تا ۲۴ اسفند در دوبی برگزار می شود. در این فستیوال گروه‌هایی از کشورهای عراق، افغانستان و چندین گروه کر اماراتی حضور دارند که اغلب اعضای این گروه‌های اماراتی را هنرمندانی از کشورهای آمریکا و فیلیپین و تعدادی دیگر از کشورها تشکیل می دهند به همین دلیل رقابت سختی را در پیش خواهیم داشت.

قاسمی گفت: این فستیوال سه روزه است و در روز اول جشنواره گروه‌ ها پشت سر هم به مدت ۲۰ دقیقه اجراهایی را خواهند داشت در روز دوم نیز تمامی گروه ها یک قطعه را تمرین و در کنسرتی به نام «شب هزار صدا» اجرای مشترکی همراه با یک گروه کر صاحب نام از کشور کانادا خواهند داشت. روز سوم هم مسابقه نهایی برگزار خواهد شد.

قاسمی در مورد نحوه دعوت از این گروه گفت: ما روی شبکه های اجتماعی گوناگون فیلم های کنسرهایمان را منتشر کردیم و مسئولان فستیوال با دیدن همین فیلم ها از ما دعوت به اجرا کردند.

وی در مورد تیم شرکت کننده گفت: تیم ما متشکل از ۳۹ نفر است که از این تعداد ۳۳ نفر اعضای گروه کر و بقیه گروه هنرمندان نوازنده شامل یک پیانیست و کوارتت زهی هستند. قطعات این برنامه نیز بخشی مربوط به دوره باروک و بخشی هم مربوط به آهنگسازان ایرانی شامل آثاری از: احمد پژمان، امیر اسلامی و محمدرضا تفضلی و مرحوم مرتضی حنانه است.

قاسمی درباره حامیان این برنامه گفت: حامی اصلی ما هواپیمایی امارات است که هزینه آمد و شد و اسکان را به عهده دارد.

محمدرضا تفضلی آهنگساز و استاد دانشگاه که در این نشست حضور داشت گفت: در این برنامه قطعه «سوتک» با شعری از دکتر علی شریعتی ساخته من اجرا می شود که دارای هارمونی مشکل و ویژه ای است.

تفصلی درباره آثار کرال ایران و غرب گفت: کر در ایران سابقه ای حدود یک قرن دارد در حالی که گروه کر به خاطر وجود کلیساها سابقه چندصد ساله دارد و از این نظر آثار کرال بر خلاف آثار کرال ایرانی که کم تجربه و نو پا هستند، بسیار با سابقه و تجربه است.

گلاره وزیری زاده خواننده و مدرس آواز گفت: پس از برگشتم به ایران، دوباره تدریس به اعضای کر تهران را آغاز کرده ام و تا کنون پیشرفت خوبی داشته ایم.
مطالب دیگر این گروه
«خنیاگران نامی» منتشر می شود ششمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی هم امسال برگزار می شود پیکر استاد مصطفی کمال پورتراب تشییع شد بیست و ششمین نشست پلک تهران گروه اورانوس در تالار رودکی به روی صحنه می‌ رود پیمان سلطانی به نوشته های سیاوش بیضایی واکنش نشان داد برگزاری دوره‌ی مقدماتی «مردم شناسی موسیقی و اتنوموزیکولوژی» محمد سعید شریفیان تکذیب کرد آغاز کلاس های گروه کر امیرآهنگ هاشمی از 24 اسفند کنسرت رامین بحیرایی و حمید فولادگران در مالزی
مطالب مرتبط
تسلیت خانواده حنانه به علی برلیانی