پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
یکشنبه 21 دي 1393
هیچکس تمایلی برای شرکت در این فراخوان ندارد!
دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پاسخ به انتقادهای وارد شده به پوستر این دوره از جشنواره، برای طراحی پوستر جدید فراخوان داد.
هیچکس تمایلی برای شرکت در این فراخوان ندارد!

هنرنامه؛ به گزارش گرافیک نت، پس از رونمایی از پوستر سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در روز 17 دیماه، اعتراضات بسیاری از جانب طراحان گرافیک مبنی بر غیر حرفه ای بودن و ابتدایی بودن پوستر جشنواره ای که عنوان "بین المللی" را یدک می کشد صورت پذیرفت.

بسیاری از دوستان و همکاران با اعتراض در شبکه های اجتماعی و وب سایت های خبری اعتراض خود را به گوش دبیر جشنواره رساندند و این اعتراضات زمانی به نتیجه رسید که اردشیر صالح پور، دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر از طراحان گرافیک و هنرمندان فعال در این عرصه برای طراحی دورباره پوستر جشنواره 33 دعوت به همکاری کرد و به نوعی اعلام فراخوان نمود.

صالح‌پور در گفتگو با خبرگزاری ها با اشاره به «تئاتر ایرانی و هویت ملی» به عنوان تم اصلی جشنواره سی و سوم تئاتر فجر، یادآور شد: پوستری که باید برای این جشنواره ارائه شود، باید در راستای این تم باشد. یارتا یاران طراح پوستر رونمایی شده، هم هنرمند تئاتر و هم هنرمند عرصه هنرهای تجسمی است و پوستر ایشان در راستای رویکرد به هویت ایرانی و تئاتر ملی است.

صالح پور ادامه داد: مینیاتوری که بر نقشه ایران دیده می‌شود، مختص همین پوستر کشیده شده و در عین حال طرحی از پرده‌خوانی ایرانی است. ماسکی که به چهره مرد و زن پوستر زده شده، ماسک یونانی نیست بلکه سیماچه یا ماسک کوچک و متعلق به ایران است و استاد بهرام بیضایی نیز در برخی آثار خود از سیماچه استفاده کرده است. رنگ‌های به کار رفته در این پوستر نظیر فیروزه‌ای و طلایی، رنگ‌های ایرانی هستند.

وی با اشاره به استفاده از نقاشی مینیاتور ایرانی در پوستر طراحی شده توسط یارتا یاران، اظهار کرد: ما ملتی صاحب نقاشی هستیم و مکتب هرات، مکت تبریز، مکتب اصفهان، مکتب شیراز، نقاشی قهوه‌خانه‌ای و پرده که یک نوع نقاشی سنتی است، از جمله مکاتب ما در عرصه نقاشی هستند. برای ما مهم بود که در پوستر جشنواره تئاتر فجر المان‌های فرهنگی و ملی ایران وجود داشته باشد.

صالح‌پور با اشاره به سبک‌های لهستانی، کوبایی، ژاپنی و روسی در طراحی پوستر تئاتر، یادآور شد: ما قصدمان این است که در پوستر تئاتر هم به سوی تئاتر ملی گام برداریم. آقای یارتا یاران در پوستر خود این رویکرد را ارائه داد.

حال پس از این به نوعی عقب نشینی و دعوت از طراحان گرافیک برای طراحی پوستر جدید بسیاری از اساتید از جمله ابراهیم حقیقی ضمن اعتراض به اعلام این فراخوان معتقدند با وجود این همه طراح حرفه‌اى در ایران، فراخوان عمومى اشتباه بزرگى است و در هیچ جای دنیا برای طراحی پوستر جشنواره ای با این قد و قامت فراخوان برگزار نمی کنند بلکه برای طراحی پوستر جشنواره دستمزد تعیین و آن را به یک طراح حرفه ای سفارش می دهند.فراخوان پوستر     پوستر تئاتر     تآتر     ابراهیم حقیقی     قباد شیوا                        

مطالب دیگر این گروه
نامزدهای مسابقه‌ پوستر سی‌ و چهارمین جشنواره‌ تئاتر فجر هماى سینما و تئاتر ایران پرواز کرد پروژه کیوسک آرزو به سطح شهر می‌ آید درگذشت بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر فجر آخرین بچه تهرون درگذشت درگذشت بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون مجید بهرامی هم رفت... نمایش بوم زندگی با تأمل آقای جیم بازسازی سالن اصلی تئاتر شهر از 15 خرداد
مطالب مرتبط
فراخوان پوستر من غرفه ساز نیستم! برنده ایرانی مدال برنز سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان جایزه دوسالانه جهانی پوستر مکزیک 2016 برای ایران هشتمین دوسالانه بین المللی یونایتد دیزاینز نمایشگاه آثار گروهی از نقاشان معاصر همدان در نگارخانه لاله بهنام رئیسیان داور پوستر هیروز ایتالیا فراخوان دومین جشنواره ملی نماد های شهری رضوی داوران ایرانی فستیوال بین المللی پوستر فرانسه پذیرفته شدگان بخش ورکشاپ جشنواره بین المللی پوستر روبان قرمز پاسداشت طلوع فجر انقلاب اسلامی ایران در دارالشهدای تهران