جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
چهارشنبه 12 آذر 1393
وبسایت شخصی «شیرزاد شریف» گشایش یافت
وبسایت شخصی «شیرزاد شریف» هنرمند نوازنده و پژوهشگر موسیقی ایرانی گشایش یافت.
وبسایت شخصی «شیرزاد شریف» گشایش یافت

هنرنامه؛ شیرزاد شریف در سال 1356 در تهران و در خانواده ای بسیار هنر دوست و صاحب نام که هنرمندانی همچون استاد فرهنگ شریف را در دامان خود پرورانده است چشم به دنیا گشود و از همان دوران کودکی با ظرافت ها و نوای دلنشین موسیقی اصیل ایرانی پرورش یافت.

مادربزرگ او نیز تنبک را با چیرگی خاصی مینوازید بطوریکه از همان دوران کودکی شیرزاد محو و مدهوش تنبک گشته و مسبب آن شد که شیرزاد آموزش و فراگیری تنبک را در دوران نوجوانی نزد مکتب تنبک استاد گرامی خود جناب آقای بهمن رجبی آغاز نماید.
وی علاوه بر تنبک نوازندگی دف و تنبور را نیز در ایران آموخت و از اینگونه با موسیقی مقامی ایران و تنوع های ضربی موسیقی محلی ایران نیز آشنا گشت.
شیرزاد شریف با اضافه کردن سیم بم به ساز تنبور به مانند استاد درویش خان وسعت و دامنهٔ صوتی ساز تنبور را نیز گسترش داده اند به طوریکه با تکنیک‌های ابداعی ایشان و اضافه کردن سیم جدید، صدای تنبور به مانند عود، سه‌ تار، تار و تنبور گشته است. 

شیرزاد هم اکنون ساکن شهر تهران است و از سان فرانسیسکو به وطن بازگشته اند. وی در آمریکا، آمریکای لاتین و آسیا فعالیتهای هنری بسیار زیادی در زمینه موسیقی ایرانی داشته اند. 

سرپرست و موسس گروه سماع در آمریکا بوده است که بدون وقفه از سال ۲۰۰۲ میلادی درسراسر آمریکا کنسرتهای نوین و اصیل موسیقی ایرانی بر پا نموده است که از میان آنها میتوان به پژوهش ها و نو آوری های بسیار جالبی در زمینه خلق و اجرای فرم های اجرائی جدید برای موسیقی ایرانی به صورت آوانت-گارد و معاصر اشاره کرد.

شیرزاد علاوه بر شناخت عالی موسیقی ایرانی تسلط کاملی به ریتمها و نوازندگی سازهای کوبه ای دیگر مناطق خاورمیانه دارد و اولین تنبک نوازی است که در طول ۴۰ سال گذشته تحقیقات جدی زیادی را در زمینهٔ باز سازی و اجرای ریتم‌های رِنگی ایران زمین انجام داده است که کمک شایانی به احیای موسیقی‌ ریتمیک ایرانی‌ محسوب میگردد.

در همین راستا وی در زمینه موسیقی تلفیقی دیگر کشورهای دنیا نیز فعالیتهای بسیار زیادی داشته است که از میان آنها میتوان به ترکیب های جالبی برای فضا سازی سازها و موسیقی ایرانی با فرمهای موسیقی الکترونیک و موسیقی جاز اشاره کرد.

 

برای بازدید از وبسایت این هنرمند اینجـــــا را کلیک کنید.

 
مطالب دیگر این گروه
«خنیاگران نامی» منتشر می شود ششمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی هم امسال برگزار می شود پیکر استاد مصطفی کمال پورتراب تشییع شد بیست و ششمین نشست پلک تهران گروه اورانوس در تالار رودکی به روی صحنه می‌ رود پیمان سلطانی به نوشته های سیاوش بیضایی واکنش نشان داد برگزاری دوره‌ی مقدماتی «مردم شناسی موسیقی و اتنوموزیکولوژی» محمد سعید شریفیان تکذیب کرد آغاز کلاس های گروه کر امیرآهنگ هاشمی از 24 اسفند اولین کنسرت خارجی گروه کر شهر تهران
مطالب مرتبط
رحمان مرادی نوازنده تار و سه تار در قطعه هنرمندان آرام گرفت مراسم یادبود فریدون حافظی مراسم تشییع پیکر فریدون حافظی 9 صبح از مقابل تالار وحدت