جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
یکشنبه 27 مهر 1393
طراحان پوستر مطرح دنیا به خانه هنرمندان آمدند
نمایشگاه پوستر های اجتماعی طراحان مشهور از سراسر جهان با عنوان «83 ریشتر» به همت گروه «جاپا» و حمایت مدرسه هنری «ایده»، شنبه 26 مهر در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.
طراحان پوستر مطرح دنیا به خانه هنرمندان آمدند

هنرنامه؛ گزارش روابط عمومی «ایده»، این نمایشگاه میزبان پوسترهایی است که از سراسر جهان برای نمایش در ایران، توسط بهنام رئیسیان و علی عمرانی، اعضای گروه هنری «جاپا» گردآوری شده است. در این نمایشگاه 83 هنرمند شاخص از سراسر جهان با حدود 200 اثر شرکت کرده‌اند و از ایران تنها نام رضا عابدینی در این نمایشگاه به چشم می‌خورد. برگزارکنندگان نمایشگاه هدف از برگزاری این نمایشگاه راآشنایی بیشتر علاقه‌مندان به حرفه گرافیک (پوستر) با طرز فکر طراحان نام‌آور و صاحب سبک جهان، ترکیب‌بندی آثار آنها و نوع نگاه‌شان به موضوعات اجتماعی، عنوان کرده‌اند.

علی عمرانی که مدیریت اجرایی نمایشگاه را بر عهده دارد درباره این نمایشگاه گفت: ما حدود 3 سال است که کارمان را در قالب  گروه شروع کرده‌ و در فستیوال‌های مختلف شرکت کرده‌ایم. آقای رئیسیان داور فستیوال بین‌المللی «پوستر برای فردا» در فرانسه بود‌ که یکی از معتبرترین فستیوال‌های حال حاضر دنیا است. از طریق این ارتباطات، آقای رئیسیان توانست با هنرمندان مطرح دنیا وارد مذاکره شود.

عمرانی در مورد موضوع آثار گفت: همانطور که در پوستر اصلی این نمایشگاه نوشته شده، موضوع آثار اجتماعی است ما از تمام طراحان مطرح دنیا، آثار معروف‌شان را در این زمینه جمع‌آوری کردیم زیرا در ایران متاسفانه مرجع خاصی نداریم که بتوانیم به دانشجویان و علاقه‌مندان معرفی کنیم که برای دیدن آثار بتوانند به آن کتاب یا مرجع مراجعه کنند. در نتیجه ما سعی کردیم آثاری را از کشورهای مختلف با ترکیب بندی‌های متنوع، با سبک و سیاق مختلف و روند فکری متفاوت جمع آوری کنیم.

وی افزود: ما با توجه به فضایی که خانه هنرمندان ایران برای نمایش این آثار اختصاص داده است و با توجه به انتخاب 200 اثر که همه آنها باید نمایش داده می شدند، آنها را در ابعاد 50 در 70 چاپ کردیم. تنها هنرمند ایرانی که در این نمایشگاه حضور دارد، آقای رضا عابدینی است و این موضوع به دلیل تاثیری است که آثار او روی گرافیک ایران گذاشته است.

این طراح گرافیک جوان درباره علت رونمایی نشدن کتاب آثار این نمایشگاه که قرار بود در روز افتتاحیه اتفاق بیفتد، اظهار داشت: قرار بود همزمان با افتتاحیه نمایشگاه، کتاب آثار منتشر شود که این اتفاق رخ نداد و اما ما حتما این کتاب را چاپ خواهیم کرد.

نمایشگاه «83 ریشتر» که نام خود را از تعداد هنرمندان شرکت کننده و بسیار سرشناس خود از سراسر جهان وام گرفته است؛ فرصت مغتنمی برای علاقه مندان به هنر و دانشجویان و طراحان رشته گرافیک برای دیدن آثار معروف روز دنیا از طراحان مطرح است.

آرش سلطانعلی مدیر مدرسه «ایده» نیز درباره چگونگی شکل‌گیری این نمایشگاه گفت: بهنام رئیسیان و علی عمرانی از هنرجویان قدیمی، پرکار و فعال ایده بودند و خیلی با انگیزه به مقوله طراحی پوستر می‌پرداختند. این دو دغدغه جمع‌آوری یک آرشیو غنی از بهترین پوسترهای طراحی شده توسط طراحان بزرگ دنیا را مدت‌ها بود که دنبال می‌کردند و سرانجام به این ایده رسیدند که این آرشیو را تهیه و به نمایش عمومی بگذارند. این ایده را با من مطرح کردند و از آنجایی که مدرسه ایده همیشه یک نگاه حمایتی به اینگونه فعالیت‌ها داشته، ما نیز استقبال و برنامه ریزی کردیم تا این نمایشگاه برگزار شود.

وی درباره نقش مدرسه ایده در این نمایشگاه گفت: کلیه کارهای مالی و آماده سازی بر عهده ایده بود اما همانطور که گفتم گردآوری آثار بر عهده این دو هنرمند یعنی آقایان رئیسیان و عمرانی بوده است.

سلطانعلی درباره انتشار کتاب این نمایشگاه نیز توضیح داد: متاسفانه به دلایل مختلفی چاپ این اثر به افتتاحیه نرسید اما انتشارات «ایده» حتما این کتاب را چاپ خواهد کرد، من شخصا به چاپ این کتاب و آثاری که در آن گنجانده شده، علاقه‌مندم در نتیجه حتما آثار این نمایشگاه در قالب یک کتاب منتشر خواهد شد.

لازم به یادآوری است در این نمایشگاه آثاری از هنرمندانی همچون آرماندو میلانی، میلتون گلسر، اندرو لیوز، فینن یگارد، کاری پیپو، فونس هیکمنن، دنی وارنر، نوما بر، مکس کیسمن، کریستفر اسکات، سرجیو الیوتتی و.... به نمایش درآمده است.

علاقه‌مندان برای دیدن این نمایشگاه می‌توانند تا 30 مهرماه، همه روزه از ساعت13 تا 20 به نشانی خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران، نگارخانه های بهار و تابستان مراجعه کنند.
مطالب دیگر این گروه
«اعلان گفتگو» این بار در کرج سالانه نقاشیخط با عنوان مشق مستان در گالری احسان دو نمایشگاه همزمان در یک گالری ماهیت هویت در نگارخانه صدرنگ نمایشگاه نقاشی انفرادی آینه نقوش دوباره عشق، دوباره هوا، دوباره نفس در گالری احسان «جنایت و مکافات» به روایت طراحان گرافیک جهان نمایشگاه کالیگرافی «او» در گالری احسان شازده در گالری احسان نمایشگاه تصویرسازی یک رویای کودکانه در گالری احسان
مطالب مرتبط
«اعلان گفتگو» این بار در کرج گزارش افتتاحیه نمایشگاه جنایت و مکافات «جنایت و مکافات» به روایت طراحان گرافیک جهان تالار وحدت میزبان نمایشگاه دستاوردها می‌شود اودلاجان، حرفی از هزاران نمایشگاه بین المللی دعوتی پوستر چین 2016 نمایشگاه پوستر «قدم نخست» در هنرستان هنرهای زیبای پسران ورکشاپ پوستر روبان قرمز در خانه هنرمندان نمایشگاه شوق پوستر در گالری هپتا نمایشگاه طراحیخط‌ های رضا عابدینی در گالری آب انبار