جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
یکشنبه 30 شهريور 1393
رونمایى از بازى «سین جیم» با حضور چهره های هنری
با حضور چهره هاى سینمایى و تجسمى، بازی فکری «سین جیم» با طراحی صنم حقیقی عصر روز 28 شهریور در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.
رونمایى از بازى «سین جیم» با حضور چهره های هنری

هنرنامه؛ «سین جیم» یک بازى شاد معلومات عمومى براى خانواده هاى ایرانى

این بازی با اجرای ویشکا آسایش و در حضور چهره هایى مانند حمید امجد، ترانه علیدوستی، مانی حقیقی، لیلی گلستان، شیرین بزرگمهر، پانته‌آ پناهی‌ها، بهرام دبیری، علی مصفا، لیلا حاتمی، سمیرا علیخان‌زاده ... رونمایى شد.

سین جیم، بازى مشارکتى و رقابتى پر هیجانى ست که با تکیه بر دانش عمومى افراد و البته کمى تا قسمتى شانس (به جهت حضور تاس) مى تواند فضایى با طراوت و پرشور در محفل خانواده خلق نماید؛ تاکنون شخصیت‌های معروفی چون لیلی گلستان، بابک احمدی، حمید امجد، فرزانه طاهری، باربد گلشیری این بازی را امتحان کرده‌اند و گویا از آن لذت بسیار برده اند.

 صنم حقیقی، خالق بازى " سین جیم " فرزند لیلى گلستان و زنده یاد نعمت حقیقی است؛ او دکتراى حقوق نفت و گاز خوانده و پس از ١٦ سال زندگى و کار در اروپا و آمریکا به ایران بازگشته است ، او درباره این بازی گفت: من علاقه زیادی به بازی های گروهی داشتم و از بازی های کامپیوتری گریزان بودم ؛ همیشه تست کردن اطلاعات عمومی اشخاص مختلف و محک زدن معلومات متفرقه آنها هم برایم جذاب بود. طرفدار پرو پا قرص مسابقه "هفته" با اجرای آقای منوچهر نوذری بودم و  درجایی خوانده بودم که بهترین راه برای آشنایی با اشخاص مختلف و حتی برای بهتر شناختن خودتان و نحوه برخوردتان با دیگران، شرکت در بازی های گروهی رقابتی است. «سین جیم» یک بازی معلومات عمومی است که در زمینه هاى  سینما ، تلویزیون، ادبیات، موسیقی ، جغرافیا ، تاریخ ، علوم و ورزش طراحى شده است. براى این بازی 3 هزار سؤال در قالب 500 کارت تعبیه شده  و طراحی این بازی و سؤالات مربوط به آن حدود دو سال زمان برده است.

او گفت: ایده پایه اى این بازی از نمونه‌های مشابه خارجی آن گرفته شده اما بومى و ایرانى شده است. از آنجایی که نمونه‌های زیادی از این بازی‌های اطلاعات عمومی در دنیا وجود دارد تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم، اما نقشه و طرح این بازی بر اساس نمادهای ایرانی و معلومات عمومی ایرانی شکل گرفته ضمن آنکه نشانه‌گذاری‌های این بازی نیز بر اساس رنگ‌بندی انجام شده است.

صنم حقیقی با ذکر این نکته که این بازی برای افراد بالای 16 سال طراحی شده است ، از به روز شدن سالانه این بازى خبر داد و گفت : در هر بسته بازی 3 هزار سؤال قرار دارد که می‌تواند مدت‌ها برای بازیکنان، بازی سؤال داشته باشد، اما از سال آینده این بازی با سؤالات دیگری هم تقویت می‌شود. یعنی هر سال 3 هزار سؤال دیگر طراحی شده و علاقه‌مندان می‌توانند فقط برای خرید سؤالات جدید اقدام کنند.

ویشکا آسایش : در دوره موبایل بازى ، " سین جیم"  ، معاشرت مى آفریند

 ویشکا آسایش ، بازیگر که عصر جمعه اجراى این بازى در آیین رونمایى را به عهده داشت درباره این بازی گفت: سین جیم بازی بسیاری خوبی است. این ایده که که یک گروه دور هم جمع بشوند و این بازی را انجام بدهند در وهله اول برایم جذاب است؛خصوصا در این دوره که همه سرشان در تبلت و موبایل است این بازی باعث می شود که دور هم بنشینیم و با هم معاشرت کنیم.

وی ادامه داد: این بازی یک بعد آموزشی هم دارد که باز هم برایم جذاب است. خیلی از سوال های این بازی را ما در مدرسه خوانده ایم اما آن زمان فقط خواندیم که نمره بگیریم و الان از ذهنمان رفته است. فکر کنم این بازی یک تفریح سالم است که در عین حال نشان می دهد کدام‌مان با سواد تر هستیم.

ویشکا آسایش با اشاره به اینکه سوال هایی که برای این بازی طراحی شده سخت است اما در عین حال گفت: به نظرم هر بازی که به این خوبی طراحی بشود جایش در میان بازی ها خالی است. این بازی خیلی با زحمت طراحی شده و تا حدودی در جریانش بوده ام. روی دانه دانه سوال ها و طراحی بازی و رنگ ها و طراحی جعبه و کارت ها و.... فکر شده است تا یک چیدمان درستی اتفاق بیافتد.من خصوصا از رنگ های تندی که در بازی استفاده شده بسیار خوشم می آید. همین که ما یک بازی این چنین داریم که می توانیم سطح علمی خود را هم با آن بیازماییم خیلی خوب است. این بازی برای غیر ایرانی ها ممکن است کاربرد نداشته باشد اما آنها هم نمونه های خود را دارند که برای ما کاربردی ندارد.

 

 

على مصفا چه گفت 

علی مصفا، بازیگر و کارگردان که از نزدیک و با دقت بسیار رونمایى بازى "سین جیم" را دنبال مى کرد گفت: "این ایده که با این بازی خانواده و دوستان دور هم جمع می شوند و یک بازی گروهی انجام می دهند بسیار جذاب است. خیلی مواقع ما کاری نداریم و وقتمان را هم به بطالت می گذرانیم اما این بازی یکی از راه هایی است که وقتمان را به بطالت نگذرانیم."

مصفا که یکی از بازی ها را در این مراسم خریداری کرده بود اذعان داشت که حتما با خانواده دور هم این بازی را انجام می دهد و امیدورا است سوال هایش را بتواند جواب بدهد.

 

شیوه بازى سین جیم  

بازی «سین جیم» یک بازی فکری است که بازی‌کنندگان آن بر اساس معلومات عمومی خود می‌توانند در این بازی پیروز شوند. شیوه این بازی به نحوی است که 6بازیکن ( گروه )  همزمان می‌توانند آن را بازی کنند. بازیکنان بر اساس تاس‌هایی که می‌ریزند در این بازی به سمت خانه هاى رنگى پیش مى روند که هر رنگ مظهر یک گروه از سوالات هنرى ، علمى ... است و با پاسخ صحیح دادن به سؤالات امتیاز دریافت می‌کنند. این در حالی است که رقبا نیز می‌توانند با شناسایی نقطه ضعف حریف خود در پرسش سؤالات به نحوی عمل کنند که در امتیازگیری حریف خلل ایجاد کنند.

ویژگی اصلی این بازی با توجه به بالا بردن معلومات عمومی و حس تحقیق برای بازیکنان، توجه به فرهنگ ایرانی است. نحوه انتخاب سؤالات این بازی توجه خاصی به فرهنگ ایرانی-اسلامی دارد و سعی شده در پس یک بازی فکری معلومات تاریخی از فرهنگ و هنر ایرانی نیز به بازیکنان انتقال داده شود. ضمن آن‌که در طراحی بازی نیز توجه به المان‌های ایرانی حس زیبا‌شناسانه بازی را تقویت کرده است. کیفیت متریال این بازی نیز از جهت ماندگاری اثر درست پردازش شده و  در کیفیت قابل قبولی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

علاقمندان مى توانند "سین جیم"  را از شهر کتاب ها و کتاب فروشى هاى معتبر تهیه نمایند.
مطالب دیگر این گروه
جمشید ارجمند نویسنده و منتقد سینمایی درگذشت مرتضی ندایی مستند ساز درگذشت خسرو فرخزادی درگذشت صدای «عمر مختار» خاموش شد ۱۵ آذرماه هجدهمین سالگرد درگذشت «علی حاتمی» است نخستین تجربه بلند سینمایی امید توتونچی به جشنواره فیلم ورشو و هامبورگ راه یافت چهارصد و هشادمین شماره مجله فیلم منتشر شد 20 پوستر برتر سینمای ایران در گرافیک نت شکایت فرامرز قریبیان از آرش معیریان و رسانه های تصویری باقر صحرارودی بازیگر پیشکسوت دارفانی را وداع گفت
مطالب مرتبط
«اعلان گفتگو» این بار در کرج نمایشگاه «فجر و هنر ملی» در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه آثار شاگردان هانیبال الخاص بزرگداشت پرویز کلانتری همزمان با روز ملی خلیج فارس گزارش اختتامیه جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی هم سفرى 36 نقاش و تصویرگر براى ماندگارى «مرجان و ماهی» سمینار اقتصاد هنر در ایران لیلا حاتمی داور جشنواره فیلم کن 2015 شد مسجد جامعی: موزه شهر در عودلاجان راه اندازی می‌شود نمایشگاه طراحی روی تن پوش با عنوان «مهر مانا»